ПРОБЛЕМАТИКА ПРОВЕДЕННЯ АНАЛІЗУ ВИРОБНИЧОГО ТРАВМАТИЗМУ В ГАЛУЗІ ЛЕГКОЇ ТА ТЕКСТИЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Автор(и)

  • Ю. С. Соколан Хмельницький національний університет, Україна

DOI:

https://doi.org/10.30838/J.BPSACEA.2312.300824.111.1081%20

Ключові слова:

виробничий травматизм, аналіз нещасних випадків, причини нещасних випадків, Державна служба з питань праці України, Державна служба статистики України, легка та текстильна промисловість

Анотація

Постановка проблеми. Одна з основних функцій системи управління охороною праці на підприємствах – це аналіз виробничого травматизму та професійних захворювань, які виникають у працівників унаслідок виконання трудових обов’язків у випадку неналежного стану охорони праці на підприємстві. Галузь легкої та текстильної промисловості в Україні характеризується невизначеністю умов праці, оскільки вона базується в більшості на малих підприємствах. Відсутність аналізу виробничого травматизму та причин його виникнення ускладнює процес розроблення заходів з охорони праці для підприємств, які працюють відповідно у галузі легкої та текстильної промисловості. Мета статті – виявлення причин ускладнення процесу аналізу виробничого травматизму та проблематики аналізу причин виникнення травматизму в галузі легкої та текстильної промисловості. Висновки. Аналіз виробничого травматизму в галузі легкої та текстильної промисловості дозволив виокремити тенденцію до зростання кількості нещасних випадків у цій галузі. Враховуючи, що протягом останніх чотирьох років Державна служба статистики не виокремлює галузь легкої промисловості в окремий пункт збору статистичних даних, це ускладнює аналіз травматизму у цій галузі. Також установлено, що протягом 2020–2024 років у Держпраці були зареєстровані смертельні та групові нещасні випадки, які за причиною не пов’язані з роботою в рамках галузі легкої та текстильної промисловості, але були класифіковані як такі внаслідок того, що власне виробництво займається легкою промисловістю. При цьому вид робіт, які виконували потерпі, більше класифікується як будівельний або вантажний, аніж як виконання робіт, пов’язаних із пошивом одягу. В результаті аналізу встановлено основні проблеми, які перешкоджають виокремленню точних причин нещасних випадків у галузі легкої та текстильної промисловості.

Посилання

Кружилко О. Є., Майстренко В. В., Лях Ю. М., Полукаров О. І., Демчук Г. В. Дослідження виробничого травматизму на підприємствах нафтогазовидобувної промисловості України. Енергозбереження та промислова безпека: виклики та перспективи : науково-технічний збірник : матер. ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. 2019. С. 269–276.

Челябієва В. М., Костенко І. А. Аналіз причин травматизму у харчовій галузі. Таврійський науковий вісник. Серія : Технічні науки. № 4. 2022. С. 110–116.

Нагорна А. М., Савенкова Н. В. Стан виробничого травматизму в Україні в умовах пандемії COVID-19. Український журнал з проблем медицини праці. 2021. № 17 (3). С. 160–174.

Травматизм на виробництві в Україні : веб-сайт. URL: https://www.ukrstat.gov.ua/ (дата звернення: 03.07.2024).

Легка та текстильна промисловість. Причини нещасних випадків. Державна служба України з питань праці : веб-сайт. URL: https://dsp.gov.ua/coa/lehka-promyslovist/ (дата звернення: 04.07.2024).

Оперативна інформація. Державна служба України з питань праці : веб-сайт. URL: https://dsp.gov.ua/ operatyvna-informatsiia/ (дата звернення: 05.07.2024).

Оперативні дані про нещасні випадки зі смертельним наслідком та групові нещасні випадки, пов’язані з виробництвом, зареєстровані Держпраці : веб-сайт. URL: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1nurNVy_10NOq J9GujloAhnkRNG3vSGoZoLGYgeTw-O4/edit?gid=1228031954#gid=1228031954 (дата звернення: 05.07.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-09-28