УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕПЛОВІЗІЙНОЇ КАМЕРИ ДЛЯ ОЦІНКИ ТЕПЛОВОГО ПОТОКУ НА РОБОЧИХ МІСЦЯХ

Автор(и)

  • А. С. Бєліков Український державний університет науки і технологій, ННІ «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури», Україна
  • Ю. Е. Стрежекуров Український державний університет науки і технологій, ННІ «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури», Україна

DOI:

https://doi.org/10.30838/UJCEA.2312.270225.40.1127

Ключові слова:

високотемпературні джерела випромінювання, алгоритм проведення розрахунку теплового потоку, термодинамічне навантаження на родочих місцях, модернізація інфрачервоної камери, паспортизація робочого місця

Анотація

Постановка проблеми. На петургійних, метаталурнійних та склоплавних виробництвах де використоввються високотемпературні технологічні процесси існує проблема перегріву працівників через значне теплове навантаження. При паспортизації робочих місць виникає необхідність вивчення та перевірка  впливу теплового потоку на людину. А отже існує необхідність у розробці або модернізації приладів для оцінки терморадіаційної напруженості на робочих місцях та проведення досліджень в лабораторних умовах наближених до реальної виробничої обстановки, а саме: з урахуванням впливу атмосферних факторів; особливості геометрії приміщення; геометрії первиного та вториних джерел ІЧ випромінювання; температури джерел випромінювання. Мета статті − з урахуванням визначення і візуалізації  експрес методом не лише температури джерела випромінювання, а і теплового високотемпературного обладнання на працівника в реальних умовах − модернізація  інфрачервоної камери. До основних завдань належить: розробка функціональної схеми;  розробка конструкції установки; розробка алгоритма визначення теплового потоку з урахуванням факторів впливу на розповсюдження ІЧ променів. Висновок. На основі проведених досліджень модернізована теплова камера яка забезпечує здатність вимірювати розподіл температур на досліджуваній поверхні та інтенсивність теплового випромінювання, а також відстань до об’єкта. Забезпечувати одночасний збір даних про температуру та її зміни в часі в області яку охоплює теплова камера. Здійснювати візуалізацію розподілу теплового потоку на екрані для оперативної інтерпретації; Забезпечувати точність вимірювань 1 °С та роздільність 10 см на відстані від 10 м. Інтенсивність теплового потоку поверхні джерела випромінювання яку охоплює теплова камера може відображатись як інтегральне значення всієї поверхні так і згруповано за дільницями значення температури. Це істотно розширює функціонал порівняно з традиційними тепловими потокомірами.

Посилання

Шаленний В. Т., Шаломов В. А., Папірник Р. Б. Напрямки удосконалення сучасних технологій, матеріалів і обладнання із врахуванням енергетичних витрат та умов праці будівельних робітників. Строительство. Материаловедение. Машиностроение. 2010. Вип. 52. С. 127−131.

Бєліков А. С., Шаломов В. А., Рагімов С. Ю., Михайлов М. О. Фізичне моделювання зміни енергетичного впливу на робочі місця з урахуванням високотемпературного випромінювання. Вісник Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. 2017. Вип. 4. С. 10−17.

Стрежекуров Э. Е. Комплексное решение задач теплозащиты рабочих мест и охраны окружающей среды от теплового загрязнения. Приборы для екологии-92. 1992.

Біляєв М. М. Математичне моделювання розрахунку параметрів мікроклімату в робочих зонах. Проблеми математичного моделювання. 2020. С. 6−8.

Стрежекуров Ю. Е. Аналіз впливу негативних та шкідливих факторів на виникнення професійних захворювань. Безпека життєдіяльності в ХХІ столітті. 2024.

Стрежекуров Ю. Е. Ukrainian research schools negative thermal factors at workplaces. Виклики та проблеми сучасної науки. 2023. С. 598−610.

Бєліков А. С., Стрежекуров Ю. Е., Шаломов В. А., Рагімов С. Ю. До питання комплексного впливу негативних та шкідливих факторів на виникнення професійних захворювань. Український журнал будівництва та архітектури. 2024. Вип. 1. С. 26−32.

Бєліков А. С., Стрежекуров Ю. Е., Рагімов С. Ю., Харченко В. В. До питання комплексного оцінки впливу теплового випромінювання на робочих місцях з урахуванням забруднення повітряного середовища. Український журнал будівництва та архітектури. 2023. Вип. 6. С. 7−15.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-02-21