ВПЛИВ ВИСОКИХ ТЕМПЕРАТУР НА НЕСУЧУ ЗДАТНІСТЬ ДЕРЕВ'ЯНИХ КОНСТРУКЦІЙ

Автор(и)

  • А. С. Бєліков Український державний університет науки і технологій, ННІ «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури», Україна
  • О. П. Тодоров Український державний університет науки і технологій, ННІ «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури», Україна
  • К. А. Крекнін Український державний університет науки і технологій, ННІ «Придніпровська державна академія будівництва та архітектури», Україна
  • В. В. Харченко Дніпропетровський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України, Україна
  • О. О. Яворська Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», Україна

DOI:

https://doi.org/10.30838/UJCEA.2312.270225.47.1128

Ключові слова:

будівельні матеріали, вогнезахисне покриття, висока температура, пожежна небезпека, горіння матеріалів, горючість матеріалів, будівельні конструкції

Анотація

Постановка проблеми. Дерев'яні конструкції широко використовуються у будівництві як в Україні, так і в усьому світі. Вони мають багато переваг відносно інших будівельних матеріалів, що особливо цінується при зведенні житлових та громадських будівель. Однак, деревина є горючим матеріалом і при наявності джерела високої температури здатна стійко підтримувати горіння. На сьогодні не існує практичних і перевірених методів оцінки вогнестійкості таких конструкцій. З огляду на це, виникає необхідність у подальшому теоретичному дослідженні процесів нагрівання та горіння деревини під час пожеж. Для кращого розуміння складного процесу горіння доцільно розділити його на окремі характерні стадії, що можуть суттєво впливати на оцінку вогнестійкості конструкцій. Мета статті полягає в аналітичному вивченні впливу високих температур на несучу здатність дерев'яних конструкцій, зокрема в умовах пожеж. Розглядаються деструктивні процеси, що відбуваються в деревині під час нагрівання, які призводять до зниження її міцності навіть без видимих ознак вигорання. Стаття також акцентує увагу на необхідності подальшого теоретичного вивчення процесів тепломасоперенесення для оцінки вогнестійкості дерев'яних конструкцій. Висновок. Дерев'яні конструкції мають багато переваг, однак їх вогнестійкість залишається проблемою через схильність деревини до займання. Важливою загрозою є не тільки вигорання, але й деструктивні процеси, які можуть знижувати міцність конструкцій без видимих ознак займання. Складність процесу горіння ускладнює розробку надійних методів оцінки вогнестійкості, тому необхідні подальші дослідження. Запропоновані математичні моделі можуть допомогти краще зрозуміти процеси тепломасообміну та покращити методи оцінки вогнестійкості дерев'яних конструкцій.

Посилання

Калафат К. В., Вахитова Л. Н. Каталог средств огнезащиты стальных конструкцій. Метінвест, 2017. 91 с.

Пронин Д. Г. Огнестойкость стальных несущих конструкций. Аксиом графикс юнион, 2015. 52 с.

Вахитова Л. Н., Калафат К. В. Основы огнезащиты стальных конструкций. Промислове виробництво та інженерні споруди. 2015. № 2. С. 23–27.

ДСТУ Б В.1.1-4-98*. Захист від пожежі. Будівельні конструкції. Методи випробувань на вогнестійкість. Загальні вимоги. Київ : Держбуд України, 2005. 19 с.

ДСТУ-Н-ПБВ.1.1-29:2010. Захист від пожежі. Вогнезахисне обробляння будівельних конструкцій. Загальні вимоги та методи контролювання. Київ : Мінрегіонбуд України, 2011. 9 с.

ДСТУ-НБ EN 1993-1-2:2010. Єврокод 3: Проектування сталевихконструкцій. Частина 1-2. Загальні положення. Розрахунок конструкцій на вогнестійкість (EN 1993-1-2:2005, IDТ). Київ : Мінрегіонбуд України, 2012. 98 с.

ДСТУ-Н Б В.2.6-211:2016. Проектування сталевих конструкцій. Розрахунок конструкцій на вогнестійкість. Київ : Мінрегіон України, 2016. 111 с.

Новак С. В., Добростан О. В., Долішній Ю. В., Ратушний О. В. Оцінювання збіжності результатів експериментального визначення тривалості вогневого впливу до досягнення критичної температури сталі. Цивільний захист та пожежна безпека. 2017. № 2 (4). С. 67–72.

ТУ У 24.3-13481691-011:2009. Суміші для вогнезахисних та теплоізолюючих покриттів марки «ТЕРМОДОН» (2004). Технічні умови. Донецький центр стандартизації, метрології та сертифікації, 2009. 18 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-02-21